Sajnos napjainkban egyre több ember nyúl valamilyen káros szerekhez. Ez nem csak a drogot jelentheti, hiszen országunkban magas az alkoholizmus aránya, és rengetegen dohányoznak. Kibúvókat keresnek arra, hogy miért is használják ezeket, de miután kipróbálták, egyre jobban rászoknak, és ez sajnos függőséget okoz.
A dohányzás
Korunk legelterjedtebb szenvedélybetegsége. A felmérések szerint 1,3 milliárd ember dohányzik és ez a kor és idő előrehaladásával biztosan nőni fog. Sajnos Magyarország a dohányzási statisztikák dobogóján áll, és a dohányzásban elhunytak rátája is nálunk az egyik kimagasló. A cigaretta okozta halálozás elsősorban a középkorú, életerejük és munkaerejük teljében lévő 40-50 éves embereket fenyegeti, akik átlag 20 évvel élhetnének tovább, ha nem dohányoznának.
Megdöbbenve látom, hogy a 15 év alatti gyermekek is javában cigiznek, pedig szerintem nem is tudják mennyi kárt okoznak a szervezetüknek. Persze ez menő, gondolom a szülők is cigarettáznak, így fel sem tűnik, hogy gyermekük füstösen tér haza az általános iskolából.
Az alkoholizmus
Az alkoholizmus idült betegség, melynek kezdete alattomos, és tünetei igazán felismerhetőek. Az alkoholizmusnak nemcsak fizikai, de lelki tünetei is lehetnek. Fizikai tünet, amikor a szokottnál kevesebb alkoholt fogyaszt a beteg, és elvonási tüneteket érez magán. A lelki tünetek közé tartozik a kontrollvesztés. Ilyenkor az ittas ember, nem tudja magát türtőztetni és ezt általában ki is mutatja.
Magyarországon kb. 800.000-1.000.000-ra tehető az alkoholbetegek száma. Az alkoholizmus férfiaknál gyakrabban fordul elő, azonban kutatási adatok szerint ez az arány lassan kiegyelődik. A kezdet 16-30 éves korra tehető.
Nehéz egy alkoholbeteget meggyógyítani, hiszen a szervezet függő. Fontos a betegek kezelésre való motivációjának kialakítása. Az alkoholfüggőség kezelése nagyon összetett, hiszen kezelni kell a megvonási tüneteket, csökkenteni kell az alkohol iránti vágyat.
Érdekes az, hogy nem csak dohányozni menő a fiatalság körében, de rendszeresen és sok alkoholt fogyasztani is. Természetesen országunk ismét kitett magáért, az alkoholisták száma is igazán magas itt.
Drogfüggőség
Talán ez a három függőség közül a legveszélyesebb, a drogról a legnehezebb a leszokás, és nem lehet tudni, hogy ez a szer kinél mit válthat ki. Akár eufóriát is, vagy akár szorongást idézhet elő.
A kokainok főképp „élvezeti cikkek”. Egyszeri fogyasztása még nem alakít ki függőséget, rendszeres fogyasztása során viszont akár mérgezésig is fajulhat a függőség.
Az amfetaminok közé tartozik az amfetamin és a metamfetamin (közérthetőbben: ice, crystal, speed, crank). Rendszeres fogyasztás esetén nagyszámú agysejt pusztul el, ezenkívül függőség is kialakul.
A metamfetamin rendszeres használata kimerülési tünetegyüttest idéz elő. A használat során előfordulhat depresszió, öngyilkossági kényszer és a kiszáradás következményeként akár halál is.
Számos drog a szervezetre nemcsak függőség szempontjában káros, ilyen például a növényvédő szerek, amiket manapság ugyancsak drogként haszánálják.
Nyitott szemmel kell járni a világba, mert sajnos saját akaratunkon kívül is „kipróbálójává” válhatunk egy-egy ilyen készítménynek. (pl: belekeverik az italokba)
Pénzen megvásárolt betegség mind, és a gyógyulás igazán nehéz. Szerencsére egyiknek sem vagyok szenvedélybetege, és nem is szándékozom azzá válni, hisz miért betegítsem meg magam?
Kár, hogy a népesség nagy része – még ha a cigarettát vesszük alapul- nem gondolkozik el azon, hogy saját pénzén vásárol magának halálos betegséget.
Készítette: Kanalas Dóra Andrea