Hajdú-Bihari Lengyelek

2012.03.26. 19:39 | kodolanyi | Szólj hozzá!

Címkék: cikk ádám jurewicz

 

A családom úgy kötődik ehhez a témához anyukám 1974 nyarán találkozott Lengyelországban apukámmal, s rá egy évre ő jött el magyarországra s abban az évben novemberbe lett az esküvő, s ebből születettünk 4-en testvéreimmel, bár apukám meghalt, de rokonokkal ma is napi szintjen tartjuk a kapcsolatot, s nyaranta meg ősszel ki is megyünk amikor csak  tudunk.

 

Ha közelebbről nézzük, a két nép történelmét észrevehetjük, hogy rengeteg közös történelmi száll, és dinasztikus házasság kapcsol össze minket. Példa rá Szent László és Nagy Lajos királyunk, akiknek az édesanyjuk Lengyel volt. Az 1849-es Szabadságharcban pedig Bem József védte Erdélyt. Második világháborúban segítettük lengyeleket hisz többen menekültek ide mikor megszállták őket a németek és a szovjetek.

1956-os forradalom is a Poznani felkelés szimpátia tüntetéséből indult s mikor leverték lengyelek vér és élelmiszer meg gyógyszer csomagokat küldtek Magyarországnak. Az 1960as 1970es években pedig rengetegszer utaztunk egymáshoz hisz Magyarországon jobb életszínvonal volt, Lengyeleknél pedig szabadabb kulturális élet s ebből következett a vegyes házasság, ami 10-20 ezer körüli számra tehető. 2007-ben a két ország megállapodott, március 23-ikát lengyel-magyar barátság napjává nyilvánítja.

 

 

 

Mi itt ebben a kelet-magyarországi vagy észak-alföldi megyében 1990-es évektől szervezték nekünk a Lengyel oktatást, van aki elsajátította s van, aki nem, de erről sok szép emlékem maradt.

Eleinte Debrecenben folyt a lengyel oktatás nagy létszámmal, s mellette volt lengyel karácsony, s lengyel húsvét. Ez a Szent Anna utcán volt majd ez átkerült 2000-es évektől Hajdúszoboszlóra ahol megcsappant a tanulók száma, mert felnőttek vagy elmaradtak.

A közösség hajtó ereje és lelke volt Jacek Atya, aki gitározott s énekelt az ünnepségeken ő is elkerült aranyos domonkos szerzetes volt. Rengeteg közös kirándulás is volt

Városunkban él néhány lengyel, aki lengyelből származik, itt van, Barbara Néni Itt van Hanna néni, meg 1 piacos bácsi, lehet vagy 10-15 ilyen család. Én magam megértem mit mondanak a lengyelek, s tudok velük beszélni. Nincs, nagy Lengyel élet manapság hisz a gyerekek felnőttek tanulnak, dolgoznak, akik meg vannak alig pár évesek.

Emiatt most már nincs nagy erős lengyel közösség, néha szokott lenni rendezvény, de az Budapesten vagy Debrecenbe van, Ha Budapesten akkor nem tudnak a Lengyel Intézetbe menni.

Még úgy 7 éve lehetett itt egy lengyel élelmiszerárú bolt, amit bezártak, s van egy Tábla, amit 2006-ban avattunk fel, Lengyel segítség emlékére, ami 1849-ben volt.

Hajdúszoboszlón mikor turisták ide jönnek, kb. 75.000 főt eléri ilyenkor a lakosság szám, s nagyon nagy része lengyel turista, bár vannak románok ukránok oroszok németek néha angol s amerikai, de nagyon sok a lengyel, szinte az ő mondatukat hallom. Hajdúszoboszlói Szent László Római Katolikus templomban szombat délután 5 vagy 6 órakor szokott lenni lengyel mise minden júniustól szeptemberig.

Apukám, míg élt rengeteg lengyel diákcsoportot vezetett akik itt voltak elszállásolva , s gyakorlatilag ő fordított mivel nem csak Hajdúszoboszlót nézték meg, hanem Miskolcot, Budapestet, Egert gyakorta vele utazgattam, most ezt a feladatot legidősebb testvérem Jurand vette át, aki ugyan olyan személyiségre, mint apukám, apukám is mikor orvos kellett egyik kislánynak rohant s volt, hogy anyukám vigyázott rájuk. Szóval ez egy 24 órás munka olyankor mikor nyár van.

A családok, akik Hajdúszoboszlón élnek gyakorlatilag lengyel televízió segítségével tudják mi történik a második hazánkban, s őrzik a hagyományaikat. Rengeteg Savanyú levest készítenek Zurek Savanyú Paradicsom leves Céklaleves Ruszli, Gombás ételek, Karácsonykor káposztás-gombás palacsinta . A mi családunkban Karácsonykor Halászlé és Káposztás Gombás palacsintát, míg más lengyel családnál erős cékla lé, és gomba leves van az asztalon.

A rokonok mikor nyáron itt vannak, kerti grill partit rendezünk, s nagyokat beszélgetünk, vagy zenét hallgatunk. De mikor elmegyünk a strandra vagy Debrecenbe. Távolabbi helyekre is el megyünk, mint az Egri Szépasszony völgybe, Budapestre ritkán, Nyíregyháza Hortobágy , Debrecenbe inkább akkor, ha van a Virág Fesztivál.

 

 

S végezetül egy vers: 

 

lengyel-magyar nép

 

Két nép mely ennyit szenvedett,

Sokszor egymásba öntött lelket.

Két öreg tölgyfa

Mely felül el van választva.

Gyökereit történelem egyesítve,

S él máig egymást lelkesítve

 

A lengyel-magyar a két jó barát,

 

 Együtt harcol s issza borát.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://kodolanyi.blog.hu/api/trackback/id/tr704341887

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása