Az alkoholt leggyakrabban a szájunkon keresztül fogyasztjuk el alkoholos italok formájában, így a szájüregből a nyelőcsövön keresztül a gyomorba kerül. Az etanol a tápcsatornán belül nem kerül semmilyen átalakításra, hanem változatlan formában szívódik át a véráramba. A felszívódás már a gyomorban megkezdődik, de a bevitt alkohol nagy része a vékonybél falain keresztül kerül át a vérbe. A tápcsatorna ezen szakaszaiból vérbe kerülő anyagok a vérárammal a májba szállítódnak, amely szervnek fontos szerepe van a homeosztázis, így a vér különböző összetevőinek mennyiségének szabályozásában. Így történik ez az alkohollal is, amely egy részét a máj elkezdi eloxidálni. Ha egyszerre nagyobb mennyiségű alkohol kerül a szervezetbe, a máj nem képes hirtelen az összeset lebontani, ezért bizonyos százalékban a vérben marad. Elsősorban ez fogja okozni az alkoholfogyasztás rövid távú tüneteit (avagy a „részegséget”), ugyanis a keringés által eljut a szervezet minden részébe, így az agyba is, ahol ezek a rövid távú hatások könnyen megnyilvánulhatnak.
Ritkább esetben előfordulhat az, hogy az alkohol nem a szájüregen keresztül jut be szervezetünkbe, például ha alkoholgőzt inhalálunk. Ez a tüdő nagy felületének köszönhetően gyorsan fel tud szívódni, és mivel a tüdőből távozó kisvérköri vénák nem a májba vezetnek, a hatás sokkal erőteljesebben és hamarabb fog jelentkezni, valamint a méregtelenítés is csak lassabban tud lezajlani. Még ritkább eset, de elméletileg lehetséges, hogy a bőrünkön keresztül kerüljön az alkohol a szervezetbe, ez azonban csak nagyon kis mennyiségben és lassan tud lejátszódni, így érezhető hatása nincsen, mert a méregtelenítés gyorsabb. Speciális eset, amikor az alkohol közvetlenül kerül a véráramba (például valamilyen test felületén elhelyezkedő sérülésen keresztül, vagy súlyos alkoholisták esetében injekciós tűvel beadva), ez esetben viszont szintén eltekinthetünk a komolyabb élettani hatásoktól, ugyanis nagy mennyiségben nem tud megvalósulni.
A bevitt alkohol túlnyomó része eloxidálódik a májban, a maradék mindössze 5-10% bomlatlanul ürül ki a szervezetből, vizelet formájában vagy a tüdőn keresztül (ezért érezhető az ittas állapotban levő személyek lehelletén az alkohol szaga). Az alkohol oxidációja egy bonyolult láncreakció, amelynek végterméke szén-dioxid és víz. Legfőbb állomásai: az etil-alkoholból először acetaldehid képződik, majd ezt a szervezet tovább oxidálja ecetsavat hozva létre. Ennek bontása során már eljutunk a végtermékekhez. Az oxidációs folyamatok különböző enzimek (ADH, ADLH) segítségével és a NAD jelenlétében játszódnak le. A folyamat egyes köztes termékei a szervezetre nézve gyakrabban károsabbak, mint maga a kiindulási anyag (pl.: acetaldehid), és gyakran előfordul, hogy a bomlás során szabad gyökök is képződnek. Az így létre jövő köztes termékek kiléphetnek a folyamatból, és a véráramba kerülhetnek, ahonnan általában kiválasztódnak és vizelet formájában kerülnek leadásra. A bomlástermékek bizonyos biokémiai folyamatok szereplőivé is válhatnak, így a lebontott alkoholból származó energiát a szervezet képes ATP képzésére fordítani.
Az alkohol lebontása csak igen lassan történik, ezért áll elő nagyobb mennyiség fogyasztása esetén a bódult állapot. A máj átlagosan óránként 0,1 gramm alkohol lebontására képes testsúlykilogrammonként, amely körülbelül megfelel a 0,1%o-es véralkoholszintnek. Ez gyakorlatba átültetve azt jelenti, hogy egy átlagos fél literes sör elfogyasztása esetén egy kb. 60 kilogramm súlyú személy mája kb. 3-3 és fél órán keresztül végzi a méregtelenítést, így egy adott mennyiség túllépése esetén megerőltethető lehet a máj számára a folyamat, pláne, ha gyakran túllépjük ezt a határt.
A túlzott alkoholfogyasztás és a drogproblémák mindennaposak, és sajnos nagyon sok ember és család életét keserítik meg. Mindkét probléma igen drága mulatság, a szó anyagi értelmében is, és ami az egészséget illeti, úgy is.
Problémák az alkohollal
Ha valakinek az alkoholfogyasztásból egészségügyi problémái adódnak, és az ital már a mindennapok elválaszthatatlan részévé vált, akkor már alkoholbetegnek tekinthető. Az alkoholizmus kialalkulásakor már fizikai és pszichés függés áll fenn.
Folyamatosan nagy mennyiségű alkohol fogyasztása tönkreteszi a májat, az idegrendszert, a szívet, az agyat, magas vérnyomást, szexuális problémákat, daganatos megbetegedéseket okoz. A függő ember viselkedése agresszív lesz, tönkreteszi a környezete életét is, elszigetelődik a társadalomtól, nem tudja elvégezni a munkáját, és gyakran összeütközésbe kerül a törvénnyel.
A alkoholbetegség jellegzetes tünetekkel jár. A személyiség megváltozik, furcsa kihagyásai" vannak a betegnek, egyre többet és többet kell innia a megfelelő állapot eléréséhez, és tagadja, hogy bármiféle gondjai lennének az alkohollal. Sokszor zugivók", otthon, egyedül isznak, vagy korán reggel, a kezük gyakran és egyre erősebben remeg. Az ivás hamar családi és munkahelyi problémákat okoz, és a beteg kriminalizálódhat is.
Az alkoholproblémáknak több variációja van. Van, aki mindennap iszik, van, aki csak bizonyos alkalmakkor iszik, de akkor nagyon sokat, például hétvégén. Olyan is van, aki hosszabb-rövidebb ideig száraz", majd ismét hetekig-hónapokig iszik, ezek a szakaszok váltogatját egymást. Sok alkoholbeteg szenved elvonási tünetektől, ha hirtelen hagyja abba az ivást; ilyen szimptómák a remegés, hallucinációk, tudatzavar, izzadás, rohamok, szorongás. Ha az alkoholtól való függés egyszer kialakult, nagyon nehéz külső segítség nélkül megszabadulni tőle. Mindenképpen összehangolt orvosi és pszichológiai kezelésre van szükség.
A baj felfedezése
A legtöbb ember, akinek problémája van az alkohollal vagy a drogokkal, hárítja azt. Az alábbi táblázat - Lóg-e Ön a szeren? - állításai próbálnak segíteni Önnek, hogy eldöntse, szüksége van-e segítségre Önnek vagy a környezetében élőknek.
Megelőzés
- Figyeljen oda lelki eredetű problémáira. Próbálja megérteni és megfejteni a depresszió, szorongás, magányosság érzésének okát. Ne várja, hogy az alkohol vagy a drog oldja meg a problémáit.
- Ha iszik, azt mértékkel tegye: férfiak napi két italnál, nők napi egynél ne igyanak többet. Egy ital lehet 3,5 dl sör, 1,5 dl bor vagy 3 cl tömény ital.
- Étkezéseknél, partikon legyenek alkoholmentes italokat.
- Kérdezze meg orvosát, hogy van-e olyan az Ön által szedett gyógyszerek között, amely függőséget okozhat. Különösen figyeljen oda a nyugtatókra, fájdalomcsillapítókra, altatókra. Az előírásokat gondosan tartsa be, és sose lépje túl a megengedett adagokat.
- Ne szedjen rendszeresen altatókat, súlycsökkentő gyógyszereket, nyugtatókat ellenőrzés nélkül. Próbáljon gondjaira gyógyszermentes megoldást találni.
- Orvosi ellenőrzés nélkül ne hagyja abba folyamatosan szedett gyógyszereinek szedését. Egyes gyógyszerek hirtelen elhagyása komoly megvonási tünetek jelentkezését eredményezheti.
- Ha gyógyszereket szed, tartózkodjon az alkoholtól. Az alkohol és a gyógyszerek nem jó barátok, a kiszámíthatatlan reakciók komoly komplikációkat okozhatnak.
Mit tehetünk, ha már maga alá gyűrt a pohár vagy a kábítószer - Az alkohol- vagy drogfüggés korai jeleit igyekezzünk felismerni, ekkor még könnyebb megállni.
- Ha aggódva figyeli, hogy környezetében valaki alkoholtól vagy drogtól válik függővé:
- Ne tegyen úgy, mintha semmit sem vett volna észre. Beszélje meg az illetővel, beszéljen úgy a dologról, mint egészségügyi problémáról.
- Próbálja megerősíteni társa önbecsülését, mondja el neki, hogy ő egy igazán értékes ember, próbálja meg elfogadni magát olyannak amilyen. Segítsen abban, hogy belássa, hogy az alkohol vagy drog nélkül is sikeres életet élhet. Biztosítsa őt, hogy minden Öntől telhető segítséget megad, hogy lebirkózza a problémáit.
- Amikor az illető már elfogadja a segítséget, igyekezzen minél hamarabb szakszerű segítséget szerezni. Keressenek fel szakembert, az anonim alkoholisták csoportját, hívják fel valamelyik segélyvonalat.
Mindenképpen szakembertől kell segítséget kérni: - Ha a táblázat állításai közül kettőt vagy annál többet igaznak vél önmagára nézve.
- Ha belátja, hogy problémái vannak az alkohollal vagy a drogokkal, és készen áll segítséget elfogadni, érzi, hogy egyedül már nem képes megbirkózni a problémákkal. Az egészségügyi intézményekben ambuláns és bent fekvő kezeléseket is igénybe lehet venni.
Az alkoholizmus nem egy hamar kialakuló betegség. Több oka is van a kialakulásának (lelki, családi háttér, depresszió stb.). Ezek nagy része kis odafigyeléssel könnyen megakadályozható lenne. Vagy akár egy kis önmegtartóztatás is könnyen elejét veheti a problémának a kezdeti fázisban. De ekkor még a szenvedő alany sem látja be a tényleges betegesen. Az alkoholizmus örvényként rántja le az áldozatát. Először csak havonta. Majd hetente. Később már napi szinten issza meg a magáét. Ezek után már egyszerűen nem érzi jól magát a beteg, ha nem ihat. De még ez sem elég egyeseknek ahhoz, hogy belássák segítségre van szükségük. Ez a legnehezebb, hogy észrevegyék Ők már nem képesek uralni a helyzetet.
Ha az illető belátta, hogy segítségre van szüksége, teljesen mindegy, hogy egy kampány vagy egy családtag vagy akárki nyitotta fel a szemét szakemberhez.
Az alkohol és a drog közötti hasonlóság az, hogy mind a kettő hallucinogén anyag mind kettő szervezetre romboló hatást fejt ki rövid és hosszú távon is. Az alkohol hatása alatt romlik a mozgás koordináció beszédzavar léphet fel emlékezett kiesés is előfordulhatnak t nem annyira képes tevékenységéről tudomást venni. szélsőséges esetben akár ön- és közveszélyes is lehet az ittas ember.
az alkoholizmus az alkohol fogyasztás túlzott és hossztávú formája . Az alkoholistákon nagyon látszik a szenvedélyük rendkívül betegesen néznek ki a bőrük sárgás összeaszott nedves a szemük nehezebben értik meg a dolgokat. Emésztés és különböző elválasztó rendszeri problémákkal küzdene. Pl.: az emésztés máj vese szív és érrendszer agysorvadás stb.…
A túlzott drog fogyasztás hasonlóképpen nagy károkat képes okozni a szervezetben attól függően hogy milyen fajta drogot fogyasztanak.
Az emberek életvitelében okozott kárhasonló méreteket ölt. Az alkohol iránti vágy minden társadalmi igényt felülír és az alkoholistának semmi más nem marad – sem őt sem más embert nem fogja érdekelni hogy az „Alkoholista” mögött ki haldoklik.
Nem hiába a mondás „Az alkohol öl butit és nyomorba dönt „
https://www.youtube.com/watch?v=pxN6iOUWdTU&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=GeHl9z2Zl-w&feature=related
https://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=KZ3kD_3GgQI